Sve | En | Ru

Tapahtumakalenteri

CMAS One Star Diver -kurssi

Aika: 22.2.-15.6.2025
Paikka: Joensuu
Järjestäjä: Joensuun Urheilusukeltajat ry
Kuvaus:

Laitesukelluksen peruskurssi Joensuussa. Teoriaopinnot suoritetaan dyykki -e-oppimisympäristössä ja sukellukset uimahalli Vesikossa sekä lähialueen järvissä. Kurssi antaa valmiudet sukelluksiin 10-20m syvyysalueelle paineilmaa hengityskaasuna käyttäen.

Ennakkovaatimuksena kurssille on 15 vuoden ikä ja hyvä perusterveys. Tutustu ennen ilmoittautumista sukeltajan terveysselvitykseen ja ota tarvittaessa yhteys lääkäriin.

https://www.sukeltaja.fi/content/fi/39/98991/Terveysselvitys ja laakarintarkastus.html

Kurssin hinta on 450 euroa ja siihen sisältyy sukeltajaliiton jäsenmaksu, seuran jäsenmaksu ja CMAS 1* diver -kortitus.

Viimeinen ilmoittautumispäivä on 31.3.2025

  Kurssin ohjelma
Ilmoittaudu kurssille
 

Laitesukelluskokeilu

Aika: 22.2.2025
Paikka: Joensuu
Järjestäjä: Joensuun Urheilusukeltajat ry
Kuvaus:

Joensuun Urheilusukeltajat järjestää laitesukelluskokeilut Joensuun Vesikossa sekä 22.2 että 8.3.2024.

Kokeilun aikana pääset tutustumaan seuraan, sen kouluttajiin sekä kokeilemaan sukeltamista sukelluslaitteiden kanssa turvallisesti uimahallissa kokeneiden kouluttajiemme kanssa.
 

Kumpaankin kokeiluun otetaan enintään 10 oppilasta/kokeilu, joten kannattaa toimia nopeasti.
 

Kokeilun hinta on 20 euroa/henkilö ja mikäli päätät osallistua kokeilun innoittamana laitesukelluskurssille hinta hyvitetään kurssimaksusta.

  Kurssin ohjelma
Ilmoittaudu kurssille
 

Laitesukelluskokeilu

Aika: 23.2.2025
Paikka: Kangasala
Järjestäjä: Kangasalan vapaaehtoinen palokunta ry/Sukellusosasto
Kuvaus:
 

Laitesukelluskokeilu on luonteeltaan elämys ja mahdollisuus tutustua uuteen harrastusmahdollisuuteen. Tutustut lajiin kontrolloidussa ja turvallisessa ympäristössä.

Osallistuja ei saavuta laitesukelluskokeilun aikana syvällistä laitesukelluksen osaamista, vaan osallistujille opetetaan ainoastaan ne välttämättömät asiat, joita tarvitaan harjoiteltaessa sukelluslaitteen käyttöä ja vedessä liikkumista kouluttajan suoran valvonnan alaisena.

Laitesukelluskokeilun suorittanut henkilö saa sukeltaa laitteilla ainoastaan CMAS-kouluttajan suorassa valvonnassa.

Laitesukelluskokeiluun osallistuminen ei anna pätevyyttä paineilman hankkimiseen, laitesukellusvälineiden hankkimiseen, eikä muihin laitesukelluspalveluihin osallistumiseen.

Laitesukelluskokeilun osallistujan on oltava vähintään 16 vuotta täyttänyt ennen kokeilua. Yläikärajaa ei ole. Osallistujan on täytettävä ennakkotietolomake ennen laitteella sukeltamista. Mikäli osallistuja on alaikäinen, vaaditaan huoltajan kirjallinen lupa.

Laitesukelluskokeilun hinta on 50 euroa. Mikäli osallistut kokeiluun ja päätät sen jälkeen jatkaa seuran samana vuonna pitämälle laitesukelluksen peruskurssille, hyvitetään kokeilun hinta peruskurssin maksusta.

Lisätietoja saat vastuukouluttajalta matti.kajala(at)kangasalanvpk.fi

  Kurssin ohjelma
Ilmoittaudu kurssille
 

Lisää tapahtumia »