Iso-Melkutin
Kirkasvetinen ja jyrkkärantainen erämaajärvi Iso-Melkutin sijaitsee Lopen Räyskälässä, noin 40 minuutin ajomatkan päässä Riihimäeltä. Järvellä on useita eri sukelluskohteita.
Pääsy kohteelle
Melkuttimentien alkuun on vuoden 2022 kesällä asennettu puomi, koska autoliikenne alueella on lisääntynyt ympäristön ja erityisesti tien kestokyvyn ylärajoille. Puomin on asentanut Metsähallitus, jonka kanssa tehdyn vuokrasopimuksen mukaan sukeltajat saavat edelleen ajaa autolla sukelluspaikalle saakka. Sukeltajat voivat pyytää avauskoodin puomin avainlokeroon, lue tarkemmat ohjeet kohteen kotisivulta.
Myös talvisukellus onnistuu: Riihimäen Urheilusukeltajat hoitavat aurauksen tarve- ja tilauspohjalta. Auraus on maksullista muille kuin Riihimäen Urheilusukeltajien jäsenille. Ohjeet aurauksen tilaamiseen löytyvät kohteen kotisivulta.
Tietoa kohteesta
Näkyvyys on vuodenajasta riippuen 4–8 metriä. Maksimisyvyys on noin 27 metriä. 4–7 metrin syvyydessä on kaatuneita puita, joiden seasta löytyy ahvenia. Muutamat hauet piileskelevät lähellä rantakaislikkoa 2–3 metrin syvyydessä.
Rannasta kannattaa ottaa suunta 210, jolloin noin 5 minuutin sukellusmatkan jälkeen vastaan tulee vedenalainen harju, syvyyttä 6–7 metriä. Vedessä on paljon erikokoisia kivikasoja, joiden seassa uiskentelee pikkukaloja, mm. ahvenia ja kiiskiä, syksymmällä mateitakin.
Kohteelta löytyy tasanne, penkki varusteiden pukemista varten ja portaat alas rantaan. Rannan läheisyydessä oikealla on laavu, WC ja nuotiopaikka.
Kenelle sopii
Kohteella voi aloittelijakin sukeltaa miellyttävästi ja turvallisesti. Kohde sopii hyvin myös snorklaamiseen ja vapaasukeltamiseen.
Sijainti ja ajo-ohje
Kantatieltä 54 käännytään tielle 2824 (viitta Räyskälä, Vojakkala). Tätä tietä 2,6 km, jonka jälkeen käännytään vasemmalle (viitta Räyskälä). Tätä tietä ajetaan noin 4 km ja heti Räyskälän lentokentän jälkeen käännytään oikealle (viitta Porras 13 km). Tätä tietä jatketaan 2,7 km, mistä käännytään vasemmalle metsätielle (viitta Pompputie on oikealla). Pientä metsätietä (tien nimi on Melkuttimentie, mutta sillä ei ole kylttiä, navigaattori kyllä löytää sen) ajetaan 1,2 km, jonka jälkeen käännytään vasemmalle mäkeä alas, jatketaan noin 200 metriä ja Iso-Melkutin aukeaa eteen.
Kuvia ja videoita kohteesta
Kuvat Teemu Virtanen
Lisätietoja
https://www.riusuk.net/iso-melkutin/
Onko tiedoissa virheitä? Haluatko täydentää tietoja tai lisätä listalle uuden kohteen? Ota yhteyttä kristiina.karila at sukeltaja.fi